بازیابی سیستم با استفاده از System Restore

اگر در حین ارتقاء سیستم تان (چه سخت افزاری ،چه نرم افزاری) خطایی به وجود آمد ، سیستم برنامه های خود را در ویندوزهای Vista ،XP و Me ذخیره می کند و به شما اجازه می دهد که کامپیوتر شخصی خود را به محیط کاریتان برگردانید.
1.اول سیستم را روشن کنید و مطمئن شوید که حالت ذخیره سایش فعال است.کلیدهای ویندوز و Break را فشار دهید.
روی پنجره System Restore  که در بالای صفحه قرار دارد کلیک کنید. (در ویندوز ویستا روی کلید System Protection کلیک کنید) و مطمئن شوید که پنجره Marked Turn Off System Restore ، انتخاب نشده باشد.(در ویندوز ویستا از انتخاب درایو C ، مطمئن شوید)..
قاعدتا باید حدود 200 مگابایت روی هارددیسک فضای خالی داشته باشید تا بتوانید System Restore را ذخیره کنید.اما اگر فضای خالی نداشتید،باید فایل های بلا استفاده تان را از روی آن پاک کنید.در ویندوز XP برای تعیین مقدار فضای مجاز قابل استفاده روی دیسک ،اندازه کل فضای موجود و تعیین بیشترین حجم ذخیره سازی قابل پشتیبانی از اسلایدر استفاده می کنیم.
2.فضایی برای ذخیره سازی ایجاد کنید؛هر بار که تغییر مهمی مانند نصب یک برنامه جدید در سیستم تان ابجاد می کنید،ویندوز به طور اتوماتیک فضایی را برای ذخیره سازی به وجود می آورد.این روش خوبی برای پیدا کردن فضا،قبل از انجام هر تغییری است وشما نیز می دانید ،چیزهایی هست که بتوان به آنها تکیه کرد. برای ایجاد یک فضای ذخیره سازی به

 

Start >>All Program>> Accessories >>System Tools >>System Restore

بروید و قسمت Create a Restore Point را انتخاب کنید  و پیشنهادات Wizard را اجرا کنید .(در ویندوز ویستا ابتدا روی Open System Restore و سپس روی گزینه Create کلیک کنید.)
سیستم را دوباره ذخیره کنید، اگر کامپیوتر شخصی شما دچار مشکل شده است می توانید به هر برنامه ای که ذخیره کرده اید، برگردید. اگر متوجه شدید که اشکال از کدام نرم افزار است با استفاده از برنامه Add/Remove اول آن را حذف کنید.ولی اگر مشکل از یک درایو بود ، کامپیوتر را خاموش کنید و سخت افزار مربوطه را حذف کنید.سپس با اجرای کامپیوتر ، قبل از هر چیز System Restore را باز کنید.و این بار Restore My Computer to an earlier time را انتخاب کنید.روی Next کلیک کنید  و Restore Point مورد نظر را پیدا کنید.(ویندوز ویستا خودش به صورت اتوماتیک Restore Point را پیدا می کند،ولی شما می توانید Restore point دیگری را به جای آن انتخاب کنید) .توجه زیادی به زمان داشته باشید.اگر مطمئن هستید که سیستم خیلی خوب کار می کند از آخرین   Restore point، استفاده کنید بگذارید عمل بازیابی تمام شده و کامپیوتر restart شود.
3.ذخیره سازی اضطراری؛ اگر اشتباه بزرگی انجام دهید،ممکن است کامپیوتر حتی ویندوز را هم اجرا نکنند.زمانیکه سیستم شما راه اندازی می شود ،کلید F8 را فشار داده  و نگهدارید.در این صورت Normal Windows نخواهید داشت و به جای آن ،صفحه نمایشگر ،منویی را برای انتخاب نشان خواهد داد.پیغام Safe mode with command را انتخاب کنید.در نهایت خودتان اداره سیتم را به عهده دارید و به آن وارد می شوید و در Command Prompt مسیر زیر را تایپ کنید.

C:\windows\system32\restui.exe

(در ویندوز ویستا هم  C:\windows\system32\restui.exe را تایپ کنید) محیط System Restore بعد ازآن  اجرا  می شود و شما می توانید فضایی برای ذخیره سازی انتخاب کنید تا به آن رجوع کنید.


فکر کنم این مقاله برای خیلی از دوستان کاربردی باشه ..البته آموزش خیلی خیلی تخصصی نیست ..ولی بدرد تمام افراد می خوره (حتی کاربر های ساده خانگی)..

فقط یک نکته ای رو که باید خدمت دوستان یادآوری کنم این هست که … زمانی که گزینه Restore My Computer to an earlier time رو برای باز گرداندن سیستم به زمان مورد نظرتون انتخاب می کنید..حواستان باشد که زمان رو بیشتر از 3 هفته قبل از تاریخ کنونی سیستم تان برنگردانید..معمولا از Check Point هایی که خود ویندوز چند وقت یکبار ایجاد می کند،استفاده کنید..
این نکته رو برای این خدمتتون گفتم که خیلی سال پیش زمانی که این روش بازگشت زمانی سیستم با System Restore رو از یکی از آشنایان تازه یاد گرفته بودم.. یکبار یادمه تاریخ سیستم رو به یک ماه قبل، که خودم چک پوبنت ایجاد کرده بودم برگردوندم … و اون وقت بود که سیستم کلا بالا نیومد(اون موقع جوون بودیم و نا اهل.
.) ..
اگه خدای نکرده خواستید این کار من رو دوباره رو سیستم خودتون آزمایش کنید که ببینید جوابش با نتیجه کار من یکی میشه یا نه … بعد از آزمایش تان یادتون باشه از تکنیک شماره 3 استفاده کنید..

موفق باشید…


/ 2 نظر / 44 بازدید
ali

merci golam

پارسا

برای من موقع ریستور کردن ضروری(با f8) این ارور رو میده: You must enable restore protection یه همچین چیزی