نصب ویستا

به شما توصیه  می‌کنیم که از روش سوم استفاده نمایید. هنوز همه ِنرم‌افزارها باویستا سازگار نشده‌اند. بعضی از سخت‌افزارهای خاص نیز درایور مناسبی برای ویستاندارند. بنابر این اگر از کامپیوتر خود واقعاً استفاده می‌کنید (یعنی جز تماشایفیلم،  شنیدن موسیقی و چت، حداقل یک کار دیگر نیز انجام می دهید!) روش اول برای شمامناسب نیست. چون ممکن است چند روزی کارهای شما متوقف شوند.

روش دوم نیز کاملاً غیر‌عملی است؛ مگر آن‌‌که نسخه اصلی ویندوز اکس پی رویکامپیوتر شما نصب باشد و نسخه اصلی ویندوز ویستا را با قیمت حدود چهارصد دلار ازمایکروسافت خریده باشید! اگر از نسخه‌های ایرانی ویستا! استفاده می‌کنید، عمل ارتقادادن باعث مشکلات فراوانی در فعال کردن ویستا (ثبت ویستا در بانک اطلا‌عاتی شرکتمایکروسافت برای استفاده از آن و خدمات پشتیبانی این شرکت) خواهد شد. نحوه نصبگزینه‌های اول و سوم مشابهند و در این راهنما به این نوع نصب می‌پردازیم.

توجهکنید که نصب ویستا را از داخل ویندوز اکس پی انجام ندهید؛ زیرا شاید باعث ایجادخطاهایی در هنگام نصب شود که برای یافتن دلا‌یل آن می توانید به سایت مایکروسافتمراجعه کنید.

 

1) دیسک را در داخل درایوقرار دهید. دستگاه را بوت کرده وارد بایوس شوید و تاریخ دستگاه را تا آخر جلوببرید. (مثلاً سال 2099 میلادی). سپس دستگاه را طوری تنظیم کنید که از روی درایودی‌وی‌دی بوت شود. یعنی اولین Device برای بوت شدن درایو دی‌وی‌دی باشد. در انتهابایوس را ذخیره کرده از آن خارجشوید

نکته 1 : برای ورود به بایوس بایستی دکمه‌ای (مانند Del)را بعد از شمرده‌شدن رم دستگاهفشار داد. برای اطلاعات بیشتر به دفترچه مادربورد سیستم خود مراجعه کنید.

نکته 2 : تاریخ دستگاه در اولین گزینه بایوس قرار دارد. قسمت سال آن قابل افزایش با کلیدیمانند Page Down خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر به دفترچه مادربورد سیستم خودمراجعه کنید.


2) اگر گام اول را با موفقیت پشت سر گذاشته‌ باشید به هنگامراه‌اندازی دستگاه یک عبارت به صورت زیر خواهید دید

 Searching for Boot Record from CD/DVD

و لحظه‌ای بعد پیغام بوت شدن از روی دی‌وی‌دی Press any key to boot from CD or DVD . . . ظاهر می‌شود که باید کلیدی (مانند Enter   ) را فشار دهید. پس از بوت کامپیوتر صفحه ابتدایی نصب ویستا ظاهر می‌شود. یکصفحه سیاه‌رنگ باز خواهد شد که عنوان آن  Windows Boot Manager است گزینه مناسب راانتخاب کنید.

یعنی برای دستگاه‌های 32 بیتی گزینه اول Microsoft Windows Vista Setup (x86) و برای دستگاه‌های 64 بیتی گزینه دوم Microsoft Windows Vista Setup (x64)   را انتخاب کنید.

 

3) در صفحه بعدی می‌توانید زبان مورد نظر را انتخاب کنید و نوع نمایش زمان وواحدها را انتخاب نمایید. توصیه می‌کنیم تمام این سه گزینه را به حالت پیش‌فرض خودرها کنید. فعال کردن امکان تایپ فارسی، بحث دیگری است که می توانید بعد از نصب کاملویستا انجام دهید.

 

 4) در پنجره بعدی Next و در پنجره بعدی روی Install now کلیککنید.

 

5) وقتی به صفحه‌ای با عنوان Type your product key for activation  رسیدید. درقسمت سریال چیزی تایپ نکنید و تیک بخش پایین شماره سریال را حذف نمایید تا پس از فعال کردن ویستا، به طورخودکار به اینترنت وصل نشود.  کلید Next را بزنید و در صفحه‌ای که نمایش داده خواهدشد روی No کلیک کنید.

 

6) در پنجره بعدی از میان نسخه‌های ویندوز، نسخه Ultimate راانتخاب کرده و گزینه I have  selected the edition of Windows that I purchased   راتیک کنید روی . Next کلیک کنید در صفحه بعدی جلویI accept the license terms را تیکبگذارید و روی Next کلیک کنید.

 

7) در این بخش باید انتخاب کنید که آیا می خواهید اکس‌پی فعلی را به ویستا ارتقادهید یا یک نسخه تمیز از ویستا را روی سیستم نصب کنید. درصفحه بعدی بین گزینه‌های Upgrade و Custom دومی را انتخاب کنید. همان‌طور که توصیه کردیم،بهتر است نسخه تمیز را نصب کنید و از گزینه upgrade به هیچ‌وجه استفاده نکنید.در پنجره بعدی هاردشما به تفکیک پارتیشن‌هایش نشان داده شده است. روی درایوانتخابی خود کلیک کنید سپس روی Drive option (advanced)  کلیک کنید سپس گزینه Format  را انتخابکنید. با این عمل تمامی اطلاعات روی درایوانتخابی شما از بین خواهد رفت.

 

 

8) در پنجره بعدیروی OK کلیک کنید و بعد از تمام شدن فرمت روی Next کلیک کنید.عمل کپی کردن فایل‌ها ممکن است چند دقیقه طول بکشد؛ هر چند سرعت نصب ویستا،نسبت به ویندوز اکس‌پی و ویندوزهای قبلی بسیار سریع‌تر شده است. بنابراین قبل ازاین‌که خسته شوید، این‌کار به اتمام خواهد رسید!

 

9) مراحل نصب ویستا، به ترتیب با ظاهر شدن علامت تیک سبز جلوی هر گزینه پیشمی‌رود.

 

10) پس از اتمام مرحله نصب، کامپیوتر ریست می‌شود  و پس از بالا آمدن، مراحلادامه پیدا می‌کند.

 

11) مشاهده می‌کنید که نصب در حال اتمام است.

 

12) در این مرحله یک نام کاربری و رمز عبور مناسب انتخاب کنید تا پس از نصب،بدون رمز عبور دسترسی به کامپیوتر شما امکان‌پذیر نباشد. برای انتخاب رمز عبور بهتراست موارد امنیتی را رعایت نمایید و رمز عبور را ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک وعلایم انتخاب کنید. برای انتخاب کلمه عبور بهتر به مقاله "ایجاد کلمات عبورامنمراجعه نمایید. پس از وارد کردن اطلاعات لازم، دکمه Next را بزنید.

 

و اگر نمی خواهید رمز انتخاب نمایید این روش را استفاده نمایید در هیچ قسمتی از پنجره‌ایبا عنوان Choose a user name and picture  چیزی ننویسید . Shift+F10 را بزنید یک صفحه DOS باز خواهد شد در آن جمله Taskmgr را تایپ کنیدسپس Enter رابزنید. پنجره‌ای با عنوان Windows Task Manager  باز خواهد شد روی اولینباریکه  (Tab) به نام Application که به طور پیش فرض انتخاب شده است بروید و در قسمت زیرین آن Task با نام msoobe.exe را پیدا کنید. روی msoobe.exe کلیک راست کرده و End Task راانتخاب کنید. در پنجره‌ای که ظاهر خواهد شد دکمه End Now رابزنید.پنجره Choose a user name and picture  بسته خواهد شد و شما به صفحه Welcome می‌رسید.

 

13) برای کامپیوتر خود باید یک نام انتخاب کنید تا در شبکه قابل شناسایی باشد. همچنین یک عکس پس‌زمینه زیبا انتخاب کنید تا همه متوجه شوند سیستم‌عامل شما ویستااست! البته این‌کار را می‌توانید از طریق  Control Panelنیز انجام دهید.

 

14) در این مرحله ویستا می‌خواهد به اینترنت وصل شود تا آخرین بروزرسانی‌هارا روی کامپیوتر نصب کند. توصیه اکید می‌کنم که از این امکان به هیچ‌وجه استفادهنکنید؛ مگر آن‌که ویستا را از مایکروسافت خریده باشید!  

 

15) اکنون زمان و تاریخ را ویرایش کنید وNext   را

/ 0 نظر / 107 بازدید